PAHSSc 2020 Genel Kurul Daveti

21 KASIM DÜNYA KTEPH FARKINDALIK GÜNÜ - 2018.11.21

 

Dünya Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon (KTEPH) Günü Kutlu Olsun. Kalbe kanı geri döndüren toplardamarlarda, bacaklarda ya da kollarda oluşan pıhtıların akciğere atması olarak bilinen akciğer embolisi, akciğere giden atardamarlarda tıkanıklığa yol açabilir. Bu emboliler uzun dönemde erimezlerse kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) denen hastalık oluşabilir. Zamanla “akciğer hipertansiyonu” gelişen bu hastalarda akciğer yetmezliği ve sağ kalp yetmezliği ile hastalar yaşamlarını kaybedebilirler. (TÜRK KALP Ve DAMAR CERRAHİSİ DERNEĞİ) 

İlaçla açılamayan, tıkalı akciğer damarları, Pulmoner Endarterektomi olmaya müsait hastalarda %95 Başarı oranı ile açılır! Kalan %5 Akciğer nakline yönlendirilir. 

Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon (KTEPH) Pulmoner Hipertansiyonun tek Kesin kürü; çaresi, kesin tedavisi olan çeşididir. 

Bu grupta Akciğer Nakline yönlendirilen hastaların %95’i nakile ihtiyaç kalmadan kurtulabileceğini biliyor muydunuz? 

Emboli sorunu yaşayan insanların  %3-5’inde, Pulmoner Emboli geçiren her 25 hastadan 1’inde, KTEPH gelişebiliyor! 

Ülkemizde Pulmoner Endarterektomi ’de uzmanlaşmış tek merkez var. O da Multidisipliner yapısı  % 95 Başarı oranı ile Marmara Üniversitesi E.A Pendik ve Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A Hastaneleri işbirliği. 

Marmara Üniversitesi E.A Pendik ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A Hastaneleri oluşturduğu hibrit yapı, toplamda 550 hastayı kurtardı. Yılda 80 hastaya Pulmoner Endarterektomi yapma kapasitesi var! 

KTEPH üzerine istatistiki datalar daha yeni oluşturuluyor. Kesin olmamakla birlikte gelen ön verileri ülkemiz nüfusuna yorumlarsak, yılda 2.000 – 2.500 hasta KTEPH ortaya çıkabilir. Bunların hepsinin ilaca cevap vermeyeceğini biliyoruz. Yılda 80 hasta kapasiteli bir merkez nasıl bütün ihtiyaca yetişecek? 

KTEPH ve Pulmoner Endarterektomi için daha fazla merkezin multi disipliner bir çalışma ile Marmara Üniversitesi ve Kartal Koşuyolu’na destek olmalarını bekliyoruz! 

Yılda 2.000 – 2.500 Pulmoner Endarterektomi kapasitesine çıkarsak ülkemize umut oluruz. Daha da üzerine çıkarsak, dünyaya umut oluruz. 

Akciğer damarları emboliden tıkanır, inatçı embolileri de, Bedrettin hoca ve ekibi, %95 açar! Pulmoner Endarterektomi deyince akla hemen onun adı gelir; Dr. Bedrettin YILDIZELİ ve EKİBİ

 

Üstelik KTEPH ’in kesin tedavisi varken, Daha fazla Pulmoner Endarterektomi yapan merkez istiyoruz!

 

Yılda yalnızca ülkemizde 80 hasta şifa bulabiliyor! Ama daha nicesi başka bir merkez olmadığı için bu tedavi imkanından yararlanamıyor. Üstelik her yıl üzerine yeni vakalar eklieniyor! Acilen daha fazla #multidisipliner yapıda #pulmonerendarterektomi yapan merkezlere ihtiyacımız var.
Pulmoner Hipertansiyon ve Skleroderma Hasta Derneği
Kötü günde sığınılacak bir liman... #showyourrare #PAHSSc #PulmonerArteriyelHipertansiyon #PulmonaryArterialHypertension #PulmonerHipertansiyon #PulmonaryHypertension #EisenmengerSendromu #Skleroderma #Scleroderma #reyno #SistemikSkleroz #SystemicSclerosis #KTEPH #AkciğerNakli #KalpAkciğerNakli #Nadirhastaliklar #NadirHastalik #raredisease #Hepbirliktedahagüzelyarınlara
#pulmonerendarterektomi
#KasımAyıPulmonerHipertansiyonFarkındalıkAyı #istanbul #pulmonerendarterektomi #KronikTromboembolikPulmonerHipertansiyon

 

HABERLER
Eskişehir Web Tasarım