10 Kasım, Atatürk'ü Anma Günü

SKLERODERMA GÜLÜŞÜMÜ ÇALMA

Dünya Skleroderma Günü

Dünya Skleroderma Günü için Federation of European Scleroderma Associations aisblFESCA'nın yürüttüğü kampanyaya lütfen biz de destek verelim. Bu farkındalık çalışmalarının amacı hem toplumda bilinirliği artırmak oldupu kadar daga fazla hastalıklarımız için araştırma yapılması, daha fazla ilgi gösterilmesidir. Aşağıdaki hashtaglerle birlikte, yüzünüzdeki gülümsemeyi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak yeterli. Dilerseniz bize de gönderin buradan yayınlayalım. Unutmayın sklerodermanın sesi bizleriz. Gelin hep bereaber sesimizi duyuralım.

Sclerosmile

Skleroderma, vücudun bağışıklık siteminin kendi sağlıklı hücrelerine saldırarak; deride, kaslarda, kan damarlarında ve iç organlarda bozulmalara yol açan bir grup hastalığın ortak adıdır. İki tür skleroderma vardır:

Lokalize (sınırlı) sklerodermada, hastalık deri ve deri altındaki dokularla sınırlıdır. Gözleri tutarak üveite (körlüğe) neden olabildiği gibi eklemleri tutarak artrite (vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabi bir durum) yol açabilir.


Sistemik (yayılmış) sklerozda hastalık yayılmış olup, sadece deride değil, iç organlarda da tutulum vardır. Kesin bir tedavisi yoktur. İlerleyişini durduran veya yavaşlatan tedavileri vardır. Tedavi edilmediğinde Ciddi sonuçlar doğurur. 

#sclerosmile #sklerodermagülüşümüçalma #skleroderma #scleroderma #sistemikskleroz #systemicsclerosis #ssc #dünyasklerodermagünü #reyno #reynaudssyndrome #OrganBağışındaBelçikaModeli #VarsayılmışRızaSistemi #varsayılmışonamsistemi #PresumedConsentOrganDonation#worldsclerodermaday #sclerodermaday #sclerosis #fesca #pahssc #awareness #life #sclero #nadirhastaliklaragi #chronicillness #sclerodermawarrior#pulmonerhipertansiyon #pulmonaryhypertension @fesca_scleroderma

 

 

 

Yarınlarımız için çalışan @pahssc derneğimize üye olmayı unutmayın. Sizlerle güçlüyüz.

Eskişehir Web Tasarım