PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

11 HAZİRAN AKCİĞER NAKLİ FARKINDALIK GÜNÜ - 2023.06.11

11.06.2023
20:00-22:00
İstanbul Boğazı

 

 

PAHSSc HASTA DERNEĞİ BAŞKANI KAMİL HAMİDULLAH: ’’- İlk akciğer nakli operasyonunun üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen ülkemizde 14 yaşın altındaki çocuklara akciğer nakli yapılmadığını ve ailelerin kaderlerine terk edildiğini biliyor musunuz? 
Şimdi, Onların Sesleri Olma Ve Umutlarını Yeşertme Zamanı Geldi!...’’

11 Haziran 1963 tarihinde Dr. Fikri Alican’ında içinde yer aldığı ekip, insanlık tarihinde önemli bir başarıya imza atarak ilk başarılı akciğer naklini gerçekleştirdi. Bu olağanüstü günün anısına Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'nın incileri olan Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprülerini, 11 Haziran Pazar akşamı Akciğer Nakli farkındalığı yaratmak için “MOR” renkle aydınlatacak.

"Covid pandemisi ve sonrasında organ bağışı neredeyse durma noktasına geldi ve organ bekleyen hastalarımız organ nakli için umutla beklerken organ bekleme listelerinde hayatlarını kaybediyorlar. Gelin, hep birlikte buna bir dur diyelim!"  

PAHSSc Hasta Derneği ve Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akciğer Nakli Merkezi iş birliğiyle,

Prof. Dr. Ahmet Erdal Taşçı (Göğüs Cerrahisi Eğitim Görevlisi, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi), Doç. Dr. Burçak Kılıçkıran Avcı (İstanbul Üniversitesi-Cerrahpasa, Cerrahpasa Tip Fakültesi, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı), Dr. Aybüke Günalp ve Dr. Elif Kılıç Könte (İstanbul üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Çocuk Romatoloji Bölümü), PAHSSc Derneği Başkan Yardımcısı Olcay Soykan, İyilik İçimizde Derneği Başkanı Gülay Özdemir, Akciğer nakilli hastalar ve akciğer nakli adayı hastalar, akciğer nakli ve organ bağışına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir araya geliyorlar.

Unutmayalım, ülkemizde her 17 dakikada bir kişi, hastalık veya kaza sonucunda organ nakli gerektiren bir durumla karşı karşıya kalıyor! Her 3 saatte bir kişi, günde 8 kişi organ beklerken hayatını kaybediyor! Tüm bireyleri organ bağışına duyarlı olmaya davet ediyoruz. 
Sizi de 11 Haziran 2023 Pazar akşamı İstanbul Boğazı'na bekliyoruz. Organ bekleyenleri yalnız bırakmayın ve ışıklandırılmış köprülerle çektiğiniz resimleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Herkesi organ bağışına duyarlı olmaya davet ediyoruz. Onlar çaresiz değil, çareleri “SİZ” siniz.

Tarih: 11 Haziran 2023 Saat: 20:00 – 23:00
Yer: Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Boğaz Köprüleri
Hashtagler: #AkciğerNakli #1Bağış8Yaşam
Duyarlılıkları için Karayolları Genel Müdürlüğüne teşekkürlerimizle

 

11 HAZİRAN PROGRAM AKIŞI

1. AÇILIŞ KONUŞMASI OLCAY SOYKAN (DERNEK BİLGİSİ PROJENİN TANIMI)
2. DR. ERDAL TAŞCI GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ - AKCİĞER NAKLİ VE DR. FİKRİ ALİCAN’I ANMA
3. DR. BURÇAK KILIÇKIRAN AVCI (PAH, EISENMENGER, KTEPH, IPF VE AKCİĞER NAKLİ)
4. DR. AYBÜKE GÜNALP ve DR. ELİF KILIÇ KÖNTE (HAZİRAN AYI SKLERODERMA FARKINDALIK AYI VE SKLERODERMA DA ORGAN NAKLİ)
5. AZİZE GÖKTÜRK (KOORDİNATÖR GÖZÜYLE AKCİĞER NAKLİ)
6. NAKİL BEKLEYEN HASTA KONUŞMASI
7. NAKİL OLMUŞ HASTA KONUŞMASI
8. GÜLAY ÖZDEMIR (ANNE GÖZÜYLE CANLIDAN NAKİL BEKLEME SÜRECİ )
9. TAŞINABİLİR OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ VERME TÖRENİ


Necip Fikri Alican#DrFikriAlican #AkcigerNakli #LungTransplant #BağışlaTürkiyem #OrganNakli #OrganBağışı #OrganBağışıHayatKurtarır #PAHSSc #Donor #Donör #VarsayılmışRızaSistemi #LTx #VarsayılmışOnamSistemi #OrganBağışındaBelçikaModeli #VarsayılanOnam #VarsayılanRıza #AksiBeyanEdilmedikçe #Organ #DeğişimkendimizdenBaşlar #Minnettarız #Teşekkürler

ETKİNLİKLER
Eskişehir Web Tasarım