PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ - 2021.04.07

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

1948'de DSÖ Birinci Dünya Sağlık Asamblesi'ne sahip oldu. Asamble, her yıl 7 Nisan'ı 1950'den itibaren Dünya Sağlık Günü olarak kutlamaya karar verdi.

Evrensel sağlık kapsamı, sağlığa temel bir insan hakkı tanıyan ve herkes için mümkün olan en yüksek sağlık düzeyini sağlamayı taahhüt eden 1948 DSÖ Anayasası’na dayanmaktadır. “Evrensel Sağlık” (Universal Health), tüm bireylerin maddi sıkıntıyla karşı karşıya kalmadan, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerini almaları anlamına gelir. Kapsam, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, korunma, tedavi, rehabilitasyon, palyatif bakım ve temel sağlık hizmetleridir.

Bu hizmetlere erişmekte en çok nadir hastalığı olan bireyler zorlanmaktadır. En basit bir ifade ile bazı ilaç tedavileri o ilacın uygulanmasına özel olarak uyarlanmış tıbbi cihazlar ve bu tedavilere ait medikal sarf malzemeler ile mümkündür. Bunlardan bir tanesi eksik olduğunda ilacı uygulamak mümkün olmaz.

İlaç tedavisi, cihazı ve ilaç tedavisini uygulamak için gerekli medikal malzemeler ile bir bütündür. Ayrı, ayrı bir anlam ifade etmez!

Bazen de tedaviye erişim için getirilen şartlar insani hak olan yaşama hakkına bireyin erişebilmesini engeller. Tıpkı mobil oksijen konsantratörlerinin SGK tarafından ödenebilmesi için o da sadece cihazın %25’ine denk geliyor. Aktif çalan veya öğrenci olma şartı aranır. Bu şartlara sahip değilseniz eğer evinizin önündeki ağacın altına oturmaya hakkınız yoktur!

Bazen de kanun koyucu genel ifade kullanmaz ve o adrese özel olarak kanunu tanımlar. Ve bu tip düzenlemeler çağın gerekliliklerine ve zamana ayak uyduramazlar. Tıpkı karaciğer ve böbrek canlıdan nakil olabiliyorken, tıpta gelişen teknoloji çocuklar için canlıdan akciğer naklini mümkün kılmışken, bizim kanunlarımızda adres olarak akciğer bulunmadığı için bu imkandan Türkiye’deki hastalar yararlanamazlar.

#DünyaSağlıkGünü #SağlıkHaftası #Sağlık #WorldHealthDay #1Bağış8Yaşam #AkciğerNakli #EisenmengerSendromu #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #HastaHakları #idiyopatikPulmonerFibrozis #iyikiVarsınız #KronikHastalık #KTEPH #NadirHastalık #Nefes #OrganBağışı #OrganBağışındaBelçikaModeli #OrganNakli #OtoimmünHastalık #BağDokusu #Bağışıklık #PulmonerHipertansiyon #PulmonerArteriyelHipertansiyon #Raynauds #Reyno #SistemikSkleroz #Skleroderma #YaşamHakkı #FizikTedaviveRehabilitasyon

Eskişehir Web Tasarım