PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

PULMONER HİPERTANSİYONUN BABASI DR. ERNST VAN ROMBERG'İ DOĞUM GÜNÜNDE ANIYORUZ - 2022.11.05

Kasım ayı Pulmoner Hipertansiyon Farkındalık Ayı. Biz de doğum gününde Dr. Romberg'i anıyoruz

Her hastalık önemlidir ama nadir bir hastalığınız varsa tıp tarihinde o hastalıktan ilk bahseden hekim nadir hastalar tarafından her zaman şükranla hatırlanır. Pulmoner hipertansiyon da bir nadir hastalık ve vaktiyle kimsenin adını sanını bilmediği bu hastalıktan ilk söz eden kişi Dr. Ernst Van Romberg. 1891 yılında bütün olumsuz eleştirilere, hatta kulak arkası edilmelere karşı çıkıp pulmoner hipertansiyondan söz ederek tarihe geçen Dr. Van Romberg nezdinde, nadir hastalıkların ortaya çıkarılmasında emeği geçen tüm hekimlere bir kez daha teşekkür ederiz.

"1891 yılında Dr. Ernst von Romberg,, 24 yaşındaki hastasının ölüm nedeni bulmak için yaptığı otopsi sonucunda sağ kalbilnde ciddi büyüme ve pulmoner kan damarlarındaki anormallikler için akla gelebilecek herhangi bir bulgu ile açığa çıkmamış, intrinsik (nedeni kendisi olan) pulmoner vasküler skleroz vakasını, kamuoyuna rapor etti."

#pulmonervaskülerskleroz #pulmonaryvascularsclerosis #PulmonerHipertansiyon #EisenmengerSendromu #Skleroderma #SistemikSkleroz #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #AkciğerNakli #KronikHastalık #NadirHastalık #idiyopatikPulmonerFibrozis #KTEPH #OrganNakli #Akciğer #Pulmoner #Nefes #NadirHastalıklar #PulmonerArteriyelHipertansiyon #OrganBağışı #pulmonerrehabilitasyon #EisenmengerSyndrome #IdiopathicPulmonaryFibrosis #KasımAyıPulmonerHipertansiyonFarkındalıkAyı #nefesepahabiçilmez #PulmonaryHypertension #Pahssc #PulmonaryArterialHypertension #Scleroderma #SystemicSclerosis

Eskişehir Web Tasarım