"Bağış"la Türkiyem

PAH TEDAVİLERİ 2.2.1 - AMBRİSENTAN NEDİR?

Ambrisentan

 

Ambrisentan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Grup 1 hastalarında pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisi için onaylanmış bir endotelin reseptör antagonisti (ERA) olarak sınıflandırılan oral bir ilaçtır. Bu tedavinin amacı egzersiz yeteneğini geliştirmek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Ambrisentan, 2007 yılında Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından PAH için onaylanmıştır.

 

Ambrisentan nasıl çalışır?

Ambrisentan, vücut tarafından üretilen bir madde olan endotelini bloke ederek çalışır. Endotelin kan damarlarının daralmasına (kısılmasına) neden olur. Ayrıca akciğerlerdeki kan damarlarının duvarlarında kasın anormal büyümesine neden olur. Bu daralma, oksijen almak için kanı akciğerlerden geçirmek için gereken basıncı arttırır. Endotelin etkisini bloke ederek, damarların gevşemesine neden olan ambrisentan, kalpteki pulmoner kan basıncını düşürerek kalbin yükünü hafifletir ve işlevini geliştirir. Bu genellikle bizim hareketliliğimizin artmasıylan sonuçlanır. Yapılan bilimsel çalışmalar bu gelişmeyi doğrulamıştır.

 

Ambrisentan nasıl verilir?

Ambrisentan ağızdan, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alınır. İki FDA onaylı dozu vardır; 5 mg (soluk pembe ve kare) veya 10 mg (koyu pembe ve oval). Hastaların hekimleri hangi dozun onlar için doğru olduğuna karar vererek tedaviyi uygulayacaklardır. 

 

Ambrisentan nasıl tedarik edilir?

Ambrisentan, 5 ve 10 mg'lık film kaplı, kaplanmamış tabletlerde gelir. 5 mg'lık tablet soluk pembe ve karedir. 10 mg'lık tablet koyu pembe ve ovaldir.

 

Hastalar ambrisentanı nasıl temin eder?

Ambrisenta kontrollü dağıtımı yapılan bir ilaçtır. Kontrollü dağıtımın amacı; hekim tarafından belli risk parametreleri (teratojenisite, hepatotoksisite, hematolojik advers reaksiyonlar gibi) sorgulanmamış hastaların ilaca direkt erişimine engel olmak, böylece doğru ilacın doğru hastaya ulaşmasını sağlamaktır. Kontrollü dağıtımı yapılan ilaçlar eczanelerde bulunmazlar. Doktor tarafından hastanın riskleri berteraf edildiği raporlandıktan sonra ilaç eczaneye ulaştırılır.

 

Ambrisentan için ödeme yapacak mıyım?

SGK tarafından ödeme kapsamı içerisindedir. 

 

Ambrisentanın sık görülen yan etkileri nelerdir?

Ambrisentan genellikle iyi tolere edilir. En sık görülen yan etkiler şunlardır:

  • Bacaklarda veya karında ödem (sıvı tutma)
  • Burun tıkanıklığı
  • Sinüslerin inflamasyonu
  • Cildin kızarması
  • Hızlı veya atlanan kalp atımları
  • Karın ağrısı
  • Kabızlık
  • Testlerde raporlanmış yüksek karaciğer fonksiyonları


Sıvı tutulması ERA'ların bilinen bir yan etkisidir. Bu ilk olarak ambrisentanın klinik araştırma çalışmalarında görülmüştür. Ödem genellikle hafiftir ve yaşlı erişkin hastalarda daha sık görülür. Ödem veya başka yan etkiler yaşarsanız doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

 

Kırmızı kan hücresi sayısı bazı hastalarda azalabilir, ancak nadiren kan transfüzyonu (kan nakli) gerektirir.


Pulmoner hipertansiyon tedavisi
PHA'nın bilimsel liderlik Konseyi tarafından yayınlandı.

Bilgi, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi ilaç etiketlemesine dayanmaktadır.
Son Güncelleme Kasım 2013

Eskişehir Web Tasarım