"Bağış"la Türkiyem

PAH TEDAVİLERİ 2.4.1 - ORAL TREPROSTİNİL NEDİR?

Oral Treprostinil

 

Oral treprostinil nedir?

(özellikle oral prostasiklin tedavileri PAH'ın diğer tedavilerinde olduğu gibi bilimsel camiayı, etkin bir tedavi olduğuna dair ortak bir payda da buluşturamamıştır. Ülkemizde bulunmamaktadır) Treprostinil, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Grup 1 PAH hastalarında egzersiz kapasitesini artırmak için pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisi için onaylanmış oral bir ilaçtır. Etkinliğini kanıtlayan çalışma ağırlıklı olarak idiyopatik veya kalıtsal PAH etiyolojileri olan PAH hastalarını (yüzde 75) veya WHO fonksiyonel sınıf II-III'te semptomatik olan bağ dokusu hastalığıyla ilişkilidir. En önemli etki, diğer PAH tedavileri olmadan oral treprostinil tek başına kullanıldığında elde edildi, bu durumda egzersizdeki iyileşme yaklaşık yüzde 10'u buldu. 

 

Oral treprostinil, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Aralık 2013'te PAH için onaylanmıştır.

 

Oral treprostinil nasıl çalışır?

Treprostinil kan damarlarını genişleten ve vücutta doğal olarak oluşan bir madde olan prostasiklin'in sentetik bir analogudur. Oral treprostinilin ana etkileri, başka bir prostasiklin olan epoprostenolün eylemlerine benzer gibi görünmektedir ve pulmoner ve sistemik vasküler yatakların vazodilatasyonunu (akciğerdeki ve vücudun diğer bölümlerinde daralmış kan damarlarının genişletilmesini) içerir.

 

Oral treprostinil nasıl kullanılır?

Oral treprostinil, aşağıdaki dört dozda mevcuttur: beyaz 0.125 mg hap, yeşil 0.25 mg hap, sarı 1 mg hap ve pembe 2.5 mg hapşeklinde bulunur. 

Oral treprostinilin önerilen başlangıç ​​dozu, yaklaşık 12 saat arayla günde iki kez 0.25 mg'dır (BID). Bir başka yaygın başlangıç ​​dozu, yaklaşık 8 saat arayla günde üç kez 0.125 mg'dır (TID). Doktorunuz bu ilaçtan en iyi şekilde yararlanmak için dozu nasıl artıracağınızı söyleyecektir. İlaç çok düşük bir dozda başlatılır ve hafif yan etkilerin ayarında faydalar elde edilene kadar düzenli olarak titre edilir. Sağlık uzmanınız bu titrasyon döneminde sizi yakından izleyecektir. Maksimum doz tolere edilebilirlik ile belirlenir.


Oral treprostinil, her dozda yiyecekle birlikte alınmalıdır. Oral treprostinil tabletleri bütün olarak yutulmalıdır. Tabletleri ezmeyin, bölmeyin veya çiğnemeyin.

Pulmoner hipertansiyon semptomlarının kötüleşmesine neden olabileceğinden tedavi aniden kesilmekten kaçınılmalıdır. Bir doz ilaç kaçırılırsa, hasta kaçırılan dozu mümkün olan en kısa sürede yiyecekle birlikte almalıdır.

 

Hastalar Oral treprostinil nasıl temin eder?

Ülkemizde bulunmayan ve SGK tarafından ödeme kapsamında olmayan bir tedavidir. Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile ücretini kendiniz ödeyerek getirmek için görüşebilirsiniz.  

 

Oral treprostinil ile ana yan etkiler nelerdir?

Oral treprostinil'in yan etkileri, tüm prostasiklin ilaçlarında görülenlere benzer ve şunları içerir:

  • Baş ağrısı
  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Cildin kızarması
  • Çene ağrısı
  • Ellerde veya ayaklarda ağrı
  • Düşük sistemik kan basıncı

 

Oral treprostinil özel popülasyonlarda kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Oral treprostinil gebelik kategorisi C olarak kabul edilir. Treprostinil, diolamin ile yapılan hayvan üreme çalışmalarında fetus üzerinde olumsuz bir etki göstermiştir. İnsanlarda yeterli ve iyi kontrol edilmiş bir çalışma yoktur.

Treprostinilin insan sütüne karışıp karışmadığı veya yutulduktan sonra sistemik olarak emilip emilmediği bilinmemektedir. Ancak birçok ilaç, insan sütüne karıştığından dolayı ya oral treprostinil tedavisini seçin ya da emzirmeyi!

Pediatrik hastalarda güvenlik ve etkinlik belirlenmemiştir.

Hafif karaciğer yetmezliği olan hastalarda oral treprostinil kullanımında dikkatli olunması gerekir.

Karaciğerin ilacı tamamını sistemden atamaması nedeniyle ilacın sistemik maruziyetinde de bir artış vardır. Orta derecede karaciğer yetmezliği olan hastalarda, oral treprostinil kullanımından kaçınılması gerekir. Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda KULLANILMAZ. Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Oral treprostinil diyaliz ile uzaklaştırılmaz. Karaciğer tarafında işlenir. 

 

Bir hasta oral treprostinile alerjisi olabilir mi?

Bu mümkündür, ancak muhtemel değildir. Alerjik olabileceğinizden endişeleniyorsanız, lütfen derhal sağlık uzmanınıza başvurun.

 

Oral treprostinil ile önemli ilaç etkileşimleri nelerdir? (Tüm ayrıntılar için lütfen ilacın prospektüsüne bakınız)

Hiçbir ilaç oral treprostinil kullanımında yasaklı değildir.

Oral treprostinil, ilaç seviyelerini değiştirebilen karaciğer enzimleri ile etkileşime giren cyp2c8 enzim inhibitörleri (gemfibrozil gibi ilaçlar) ile birlikte verildiğinde, sistemik treprostinil seviyeleri artacaktır. Oral treprostinil dozunda yapılıcak önemli bir doz indirimi anca, sağlık uzmanınızın gözetiminde yapılması önerilir.

Oral treprostinil, Coumadin gibi antikoagülanlarla birlikte alınabilir. Oral treprostinilin trombosit agregasyonunu inhibe (trombositlerin kanamayı durdurmak ve pıhtılaşmayı sağlamak için birbirleri üzerine kümelenmesini zayıflattığını) ettiğini unutmayın, bu nedenle özellikle antikoagülan alan hastalar arasında kanama riski artar. (INR süresi uzar, pıhtılaşma süresi uzar)

Alkol ile oral treprostinil almayın, çünkü treprostinil'in tabletten salınması amaçlandığından daha hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve daha fazla yan etkiye neden olabilir.

Her kontrolüzde kullandığınız tüm ilaçlarınızı daima doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

 

Treprostinil'i almanın başka yolları var mı?

PAH için FDA tarafından onaylanmış diğer formları; inhale, intravenöz ve subkütan treprostinil formlarıdır. Kendi konu başlıklarında açıklamaları yapılacaktır. 

 

Oral treprostinil alırken diğer hususlar

İlacı içeren hapın kapağı midenizde çözülmez. Dışkınızda hapın bu küçük boş kabuğunu görebilirsiniz.

Divertiküloz (bağısak fıtığı) hastası iseniz doktorunuza bu ilacı kullanıp kullanamayacağınızı sorun. 

 

Makaleyi okurken karşılaştığınız bilemediğiniz tıbbi bilgiler için lütfen sizin için hazırladığımız Pulmoner Hipertansiyonda Yer Alan Aktörler bölümümüzü inceleyiniz.  


Pulmoner hipertansiyon tedavisi
PHA'nın bilimsel liderlik Konseyi tarafından yayınlandı.

Bilgi, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi ilaç etiketlemesine dayanmaktadır.
Son Güncelleme Haziran 2015

Eskişehir Web Tasarım