"Bağış"la Türkiyem

PAH TEDAVİLERİ 2.4.2 - İLOPROST NEDİR?

iloprost

 

Iloprost nedir?

Iloprost, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Grup 1 hastalarında pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisi için onaylanmış inhale bir ilaçtır. Iloprost, vücutta doğal olarak bulunan ve kan damarlarını genişletme etkisi olan prostasiklininin sentetik bir analoğudur. İloprost, I-neb İletim (AAD) Sistemi adı verilen özel bir cihaz aracılığıyla uygulanır. Iloprost, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından PAH için onaylandı.
 (Bugün bu ilacı, istenildiği ölçüde parçalayan  bu ilaca uygun olan nebülizatör cihazları ile beraber kullanıyoruz.)

 

İloprost nasıl çalışır?

İloprost, akciğerlerdeki daralmış kan damarlarını (arterleri) doğrudan genişlletir. Akciğerlerdeki kan damarlarının gevşemesi ve genişlemesi, kalbe giden pulmoner kan basıncını düşürür ve kalbin yükünü hafifletir. Bu, akciğerlerdeki kan basıncını düşürür. Bu da genellikle hastanın günlük hayatta daha aktif olması ile sonuçlanır. 


İloprost nasıl kullanılır? (Tüm ayrıntılar için lütfen ilacın prospektüsüne bakınız)
 

Iloprost, özel bir cihazla ağızdan solunur. Cihaz kompakt, taşınabilir ve hafiftir. Dahili pili vardır ve şarj edilebilir. Böylece ilaç her an hemen her yerde alınabilir. Iloprost, doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi solunmalıdır. Genellikle günde 6-9 kez ilaç alınır. Ancak doz aralıkları 2 saatten daha sık olmamalıdır. Bir tedavi seansı kaçırılırsa veya kesilirse, tedaviye mümkün olan en kısa sürede normal dozda devam edilmelidir.


Hastalar İloprostu nasıl temin eder?

Iloprost doktor tarafından reçete edilir ve öncesinde ilaç raporu çıkarılmalıdır. Nebülizatör cihazını temin edemeyen hastalara, derneğimiz, eğer bağış sağlayabildiyse cihazlarını temin edecektir. 

Iloprost, oda sıcaklığında saklanabilen 1 mL'lik küçük şişelerde gelir. 2 konsantrasyonu vardır: 10 mcg / mL ve 20 mcg / mL. Verilen doz aşağıdaki tablodaki gibi değişir.

 

 

Gönderilern Doz

Gönderilern Doz

Konsantrasyon

10 mcg/mL

20 mcg/mL

Nebulizatör

2.5 mcg or 5.0 mcg from 1 ampule

5.0 mcg from 1 ampule

 

Her inhalasyon seansı için açılmış ampulün tamamı, kullanımdan hemen önce cihazın ilaç haznesine dökülür.
20 mcg / mL konsantrasyonda eğer hasta 10 mcg / ml solüsyonu solunması gerekiyorsa, bu yarım doza denk geleceği için hasta normal inhalasyon sürenin yarısı süresi iloprostu soluyabilir. Hastanın doktoru hasta için hangi dozun doğru olduğuna karar verecektir.

 

İloprost için ödeme yapacak mıyım?

SGK tarafından ödeme kapsamı içerisindedir.

 

İloprostun sık görülen yan etkileri nelerdir? 

İloprostun en yaygın yan etkileri şunlardır:

  • Deride kızarma
  • Artan öksürük
  • Düşük kan basınc
  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Çene ağrısı
  • Bayılma

İloprost baş dönmesi, göz kararmasıi ve bayılma gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz, sandalyeden veya yataktan kalktığınızda yavaşça ayağa kalkmalısınız. İloprost tedavisi sırasında kendinizden geçmeniz gittilçe kötüleşirse doktorunuza söyleyin. Doktorunuzun dozunuzu veya tedavinizi değiştirmesi gerekebilir.

Baş dönmesi veya düşük tansiyondan bayılma gibi  yan etkileriniz varsa, araba veya herhangi bir alet veya makine kullanmayın. İloprost aldıktan sonra nefes almakta zorlanabilirsiniz, çünkü hava yolunuzun etrafındaki kasların kasılmasına (bronkospazm) neden olabilir. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız hemen acil yardım alın.

 

İloprost'un yan etkileri nasıl izlenir?

 

Iloprost başlatılırken yaşamsal bulgular izlenmelidir. Sistemik sistolik kan basıncı 85 mmhg'nin altındaysa, iloprost tedavisinden kaçınılmalıdır.

Iloprost hamile kadınlarda veya emziren kadınlarda değerlendirilmemiştir. Hamile veya emziren annelerde sadece potansiyel fayda fetus veya bebek için riski oluşturmayacaksa kullanılmalıdır.

Pediatrik hastalarda güvenlik ve etkinlik belirlenmemiştir ve bu ilaç 18 yaşın altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Klinik çalışmalar, güvenliliği veya etkinliği belirlemek için 65 yaşın üzerindeki yeterli sayıda hastayı içermemiştir. 

İloprost, karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda değerlendirilmemiştir; ancak orta ila şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda doz aralığının (örn., dozlar arasında 3-4 saat) artırılması düşünülmelidir.

İloprost, böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda değerlendirilmemiştir. Aynı şekilde, diyalizin etkisi bilinmemektedir.

 

Bir hasta iloprost'a karşı alerjik olabilir mi?

Bu mümkündür, ancak olası değildir.

 

İloprost ile önemli ilaç etkileşimleri nelerdir? (Tüm ayrıntılar için lütfen ilacın prospektüsüne bakınız) 

İloprost, sistemik yüksek tansiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlarla veya düşük sistemik tansiyon ve bayılma gibi kalp problemleriyle birlikte kullanıldığında potansiyel risk içerir. İloprost, özellikle kan sulandırıcı ilaçlarla (örn. Heparin, varfarin, klopidogrel, dabigantran) devam eden hastalarda kanama riskini artırma potansiyeline sahiptir. Hastalar halihazırda aldıkları ilaçları (reçetesiz ve bitkisel preparatlar dahil) doktorlarıyla tartışmalıdır, böylece herhangi bir potansiyel veya bilinen ilaç-ilaç etkileşimi önlenebilir.

 

Makaleyi okurken karşılaştığınız bilemediğiniz tıbbi bilgiler için lütfen sizin için hazırladığımız Pulmoner Hipertansiyonda Yer Alan Aktörler bölümümüzü inceleyiniz. 


Pulmoner hipertansiyon tedavisi
PHA'nın bilimsel liderlik Konseyi tarafından yayınlandı.

Bilgi, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi ilaç etiketlemesine dayanmaktadır.
Son Güncelleme Kasım 2013

Eskişehir Web Tasarım