"Bağış"la Türkiyem

PAH TEDAVİLERİ 2.4.3 - İNHALE TREPROSTİNİL NEDİR?

İnhale Treprostinil

 

İnhale treprostinil nedir?

İnhale treprostinil, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Grup 1 hastalarında pulmoner arteriyel hipertansiyon tedavisi için onaylanmış inhale bir ilaçtır. İnhale treprostinil, vücutta doğal olarak bulunan ve kan damarlarını genişletme etkisi olan prostasiklininin sentetik bir analoğudur. 

İnhale treprostenil, 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından PAH için onaylanmıştır.

 

İnhale treprostinil nasıl çalışır?

Solunan treprostinil, akciğerlerdeki daralmış kan damarlarını (arterleri) doğrudan genişletir. Ayrıca trombositlerin birikmesini (pıhtılatırın bir araya gelerek topaklanmasını) önleyebilir . Akciğerlerdeki kan damarlarının gevşemesi ve genişlemesi, kalbe giden pulmoner kan basıncını düşürür ve kalbin yükünü hafifletir. Bu da genellikle hastanın günlük hayatta daha aktif olması ile sonuçlanır.

 

İnhale treprostinil nasıl kullanılır? (Tüm ayrıntılar için lütfen ilacın prospektüsüne bakınız) 

İlacın kullanımına özel, ultrasonik darbeli bir cihazı aracılığıyla solunarak kullanılır. İnhale treprostinil, gün boyunca (yani uyanma saatlinden itibaren) 4 ayrı, eşit aralıklarla dozlanarak kullanılır ve her bir seansı yaklaşık 4'er saat arayla yapılmalıdır.

Tedaviye tedavi seansı başına 3 nefes inhale treprostinil ile başlanmalıdır. Dozlama, seans başına 9 solukluk hedeflenen (maksimum) doza ulaşılana kadar,  1-2 haftalık aralıklarla 3 ek nefesle artırılır. Bir tedavi seansı kaçırılırsa veya kesilirse, tedaviye mümkün olan en kısa sürede normal dozda devam edilmelidir.

 

Hastalar İnhale treprostinili nasıl temin eder?

Ülkemizde bulunmayan ve SGK tarafından ödeme kapsamında olmayan bir tedavidir. Türk Eczacılar Birliği (TEB) ile ücretini kendiniz ödeyerek getirmek için görüşebilirsiniz.  

 

inhale treprostinilin sık görülen yan etkileri nelerdir?
En yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Artan öksürük ve boğaz tahrişi
 • Baş ağrısı
 • Gastrointestinal etkiler (örn. Mide bulantısı)
 • Kas, çene veya kemik ağrısı
 • Deride kızarma
 • Bayılma


Diğer yan etkiler şunları içerebilir:

 • Azalmış sistemik kan basıncı (tansiyon düşüklüğü)
 • Burun kanaması
 • Tükürükte kan (hemoptizi)
 • hırıltılı solunum
 • Solunan treprostinil solüsyonu ayrıca gözleri ve cildi tahriş edebilir. Teneffüs edilen treprostinil cilt veya gözlerle temas ederse, hemen suyla yıkayın.

 

İnhale treprostinil'in yan etkileri nasıl izlenir?
İlacın kan basıncını düşürücü etkisi nedeniyle tansiyon sürekli izlenmelidir. 

 

inhale treprostinin özel popülasyonlarda kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İnhale edilen treprostinilin hamile insanlarda veya hayvanlarda potansiyel etkisine ilişkin yeterli, iyi kontrollü çalışma yoktur. Gebe tavşanlarda, treprostinil sodyumun insanlarda normalden daha yüksek dozlar kullanılarak sürekli subkutan infüzyon (deri altına) infüzyonu çalışmalarının fetüse zarar verdiği gösterilmiştir.

İnhale treprostinilin emziren annelerin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Hamile veya emziren annelerde sadece potansiyel fayda fetus veya bebek için riski oluşturmayacaksa kullanılmalıdır.

Pediatrik hastalarda güvenlik ve etkinlik belirlenmemiştir ve bu ilaç 18 yaşın altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.

Klinik çalışmalar, güvenliliği veya etkinliği belirlemek için 65 yaşın üzerindeki yeterli sayıda hastayı içermemiştir.

İnhale treprostinil, karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda değerlendirilmemiştir; bununla birlikte hafif ila orta derecede karaciğer yetmezliği olan hastalarda subkutan infüzyon ile uygulandığında treprostinilin plazma klirensi yüzde 80'e kadar azaltılır.

İnhale treprostinil, böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda değerlendirilmemiştir. Treprostinil esas olarak böbrek yoluyla atıldığı için, azaltılmış ilaç klerensi potansiyel olarak doza bağlı yan etkileri artırabilir.

 

Solunan treprostinil alerjisi olan bir hasta olabilir mi?
Bu mümkündür, ancak olası değildir.

İnhale edilen treprostinil ile önemli ilaç etkileşimleri nelerdir (Tüm ayrıntılar için lütfen ilacın prospektüsüne bakınız)?
İnhale treprostinil, sistemik yüksek tansiyonu veya düşük sistemik tansiyon ve bayılma gibi kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla birlikte kullanıldığında potansiyel risk içerir.

İnhale treprostinil, özellikle kan sulandırıcı ilaçları (örn. Heparin, warfarin, klopidogrel, dabigatran) kullanan hastalarda kanama riskini artırma potansiyeline sahiptir.

Treprostinilin bosentan veya sildenafil ile birlikte uygulanmasına ilişkin insan çalışmalarında hiçbir farmakokinetik etkileşim gözlenmemiştir.

Hastalar halihazırda aldıkları ilaçları (reçetesiz ve bitkisel preparatlar dahil) doktorlarıyla tartışmalıdır, böylece herhangi bir potansiyel veya bilinen ilaç-ilaç etkileşimi önlenebilir.
 

 

Makaleyi okurken karşılaştığınız bilemediğiniz tıbbi bilgiler için lütfen sizin için hazırladığımız Pulmoner Hipertansiyonda Yer Alan Aktörler bölümümüzü inceleyiniz.  


Pulmoner hipertansiyon tedavisi
PHA'nın bilimsel liderlik Konseyi tarafından yayınlandı.

Bilgi, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi ilaç etiketlemesine dayanmaktadır.
Son Güncelleme Kasım 2013

Eskişehir Web Tasarım