"Bağış"la Türkiyem

PAH TEDAVİLERİ 3.1 - BALON ATRİYAL SEPTOSTOMİ (BAS) NEDİR?

 

 

Balon atriyal septostomi (BAS); mevcut ilaç tedavileriyle kontrol altına alınamayan ya da ilaç tedavilerini kullanamayan ve akciğer nakline yönlendirilimiş işlem için uygun kriterlere sahip DSÖ, Fonksiyonel Sınıf Evre 4 PAH'lı hastalarda, kalbin sağ  ve sol kulakçığı arasındaki duvarda küçük bir delik açılması işlemidir. Çok nadir yapılan bir işlemdir. Uzun süreli sağkalım üzerindeki etkisi henüz klinik çalışmalarda belirlenmemiştir. Oksijenlenmek üzere akciğerlere gönderilen kanın bir kısmı akciğere ulaşmadan açılan geçişle sol tarafa doğrudan yönlendirirlerek akciğere giden kan miktarını azaltılır. Sağ kalbin daha verimli pompalanmasını sağlar. Bu da akciğerlere kan akışını iyileştirir.

Yani bir tür yapay eisenmenger sendromu yaratılarak pulmoner arter basıncı düşürülür.

BAS, organ bekleme süreleri uzun olduğu için, organ bekleme sürecindeki hastaya zaman kazandırır. Her girişimsel işlemin, bir riski de mevcuttur.

 

Akciğerlerdeki basınçta ani bir artış olduğunda PAH'lı bazı hastalar ara sıra bayılır. Açılan bu delik, basınç aniden artığında sağ kalbin "gevşemesine" izin veren bir güvenlik valfi görevi görür. Bu bayılma olasılığını azaltır.

Eskişehir Web Tasarım