"Bağış"la Türkiyem

5) PAH KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Pulmoner Hipertansiyon yaş, cinsiyet, ırk, sosyal veya etnik köken gözetmeden herkesi bulabilir. Belirtilerini öğrenin

 

Öncelikle PAH bulaşıcı bir hastalık değildir. Az sayıda insanda PAH, başka bir tıbbi durum olmaksızın gelişir. Bu hastaların çoğunda PAH'ın gelişmesi için bir neden yoktur. Buna idiyopatik PAH denir. Nedeni kendisi olan Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon. Bunun dışında PAH, her yaştan, ırktan, sosyal veya etnik kökenden insanları etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Ayrım yapmaz. Ama bazı insanları, daha duyarlı hale getiren risk faktörleri vardır;

  • Aile öyküsünde, geçmişinde PAH hatası varsa, genetik bir bileşene sahip olabilir.
  • Cinsiyet: İdiyopatik PAH ve ailesel PAH'da, kadınlarda erkeklere nazaran yaygınlık en az iki buçuk kat daha fazladır.
  • Obezite
  • Gebelik, Hamilelik
  • Rakım
  • Konjenital kalp hastalığı, akciğer hastalığı, karaciğer hastalığı, Şistozomiyaz, Orak Hücre Anemisi, HIV ve bağ dokusu bozuklukları gibi hastalıklara sahip olan kişilerde PAH gelişebilir. 
  • Metamfetaminler gibi uyuşturucu kullanımı
  • Fen/Phen (fenfluramine/phentermine), Aminorex gibi çok hızlı kilo verdiren diyet ilaçları gibi ilaçlar (Çok fazla kilosu olan kişilerin kalpleri, o cüsseye kan pompalamak üzere adapte olmuştur. Çok hızlı kilo verildiğinde ise kalp, hala aynı cüsseye göre kanı pompalamaya devam edeceği için, akciğerlerde basınç artabilir.) ve toksinler PAH'a neden olabilir. 

PAH, milyonda 15-50 kişide görülen nadir bir hastalıktır ve kişilerin hasta oldukları görünüşlerinden anlaşılmaz. Görünmez hastalıktır. Hastalığın belirtileri, hastalığın şiddeti artıkça belirginleşir. 

PAH bulaşıcı değildir. Milyonda 15 - 50 kişide görülen nadir bir hastalıktır. Dünya üzerinde 105,000 - 350,000 arasında kişiyi etkiler. Yaş, cinsiyet, ırk, sosyal veya etnik köken gözetmeksizin herkesi etkiler.  Belirtilerini öğrenin.

Çocuklarda PAH için ayrıca, ADHAD tarafından hazırlanmış Çoçukluk Çağında Pulmoner Hipertansiyon kılavuzunu incelemeyi unutmayınız.

Belirtilerini öğrenin!

  

1- PAH nedir?

4- PAH'ın belirtileri nelerdir?

6- Pulmoner Hipertansiyonda gebelik / hamilelik

 PAH ÖZET

Eskişehir Web Tasarım