PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

SİSTEMİK SKLEROZ - SKLERODERMA

Skleroderma - Sistemik Skleroz

 

Skleroderma yani sistemik skleroz hastalığı bağışıklık sistemi, kan damarları ve bağ dokusunun nadir, kronik bir hastalığıdır. Tıp dilinde kollajen doku hastalıkları olarak adlandırılan gruta yer alır. Dünyada 2,5 milyon insanın sklerodermadan acı çekiyor.  Ülkemizde ise milyonda 250 kişide rastlanmakadır. Bu istatistiklerden yola çıkarak ülkemizde, 20.000 skleroderma hastası oluğunu tahmin edebiliriz. 

 

Sklerodermanın belirtileri ve şiddtei hastadan hastaya değişir. O yüzden diğer hastalarla kendinizi kıyaslamayın çünkü hastalığınız ve kullandığınız tedavilerin etkileri birbirinize benzemeyecektir. Her nadir hastalıkta olduğu gibi, bütün doktorların sklerodermayı bilmesini beklemek büyük bir hata olur. Ayrıca skleroderma vücudun genelini etkileyebileceği için hem en çok hasta görmüş, deneyimli hem de birden fazla klinikle birlikte, beraber hasta takibi yapan yerlerde ahstalığınızın takibinin ve yönetiminin yapılması çok önemlidir. 

 

Şimdi Sklerodermayı tanıyalım. Aşağıdaki linklerden devam ediniz. 

 

Güncel videolar ve daha fazla içerik için web sayfamızdaki video galerimizi gezebilr veya Youtube kanalımıza bakabilirsiniz. 

 

Eskişehir Web Tasarım