PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

IHLAMURLAR ALTINDA - PULMONER HİPERTANSİYONDA GEBELİK (30.06.2006) - 20201.12.08

 

Dizide Elif Tekiner karakterini canlandıran Özge Borak, skleroderma gibi romatizmal bir hastalığa bağlı gelişen pulmoner hipertansiyon (PH) hastasıdır.

Avrupa Kardiyoloji Derneği European Society of Cardiology (@europeansocietyofcardiology) ROPAC (Registry Of Pregnancy And Cardiac disease) araştırmasında toplanan 10 yıllık veriyi incelediğinde, %40 ile gebelikte en yüksek ölüm / kalp yetmezliği oranı PAH (Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon)'lı kadınlarda görüldüğünü tespit etmiştir.
https://biblio.ugent.be/publication/8612063/file/8612064.pdf

Raporlarında sonuç olarak düştükleri not;
"PAH'lı hastaların, hamilelikten kaçınmaları önerilmelidir.

Elif gebelik sonucunda ortaya çıkan komplikasyonlar sonucunda yaşamını yitirir.

Duyarlılıklarından ötürü
 yapımcılarına
KANAL D'ye
ve

Dizi hakkındaki ayrıntıya dikkatimizi çeken Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu hocamıza

Hasta ve hasta yakınları adına gönülden teşekkür ediyoruz.

PAHSSc Derneği

 Tüm PH tipleri için hamilelikle bağlantılı riskler nedeniyle, hastaların hamilelikten kaçınmaları veya erken sonlandırmayı düşünmeleri önerilir."

PH'lu anneler için en tehlikeli zaman, vücudun depoladığı sıvılar kan dolaşımına geri döndüğünde ve kalbi boğduğu, doğumdan hemen sonrasıdır. Gebelikten önce PH'u olan kadınlar en yüksek anne ölüm oranlarına sahiptir.

PAH ilaçları fetüs (anne karnındaki çocuğa) için zararlı etkileri yüzünden doğum kusurlarına neden olabileceğinden bu tür ilaçların kullanımı, bebeğine zarar vermemek için durdurulur. Bu da annenin hayatını risk altına sokar.

PH'lu Kadınlarda artan kan hacmi ve kalp atım hızı karşılanamaz Akciğerlerde kan basıncında artış ve sağ kalp yetmezliği gelişir.

Eğer bir çocuğu büyütmek için enerjiniz varsa evlat edinmek, koruyucu aile olmak çok daha iyi bir fikirdir.

#Anne #Bebek #Hamile #Hamilelik #Gebe #Gebelik #Çocuk #Doğum #Dogum #AkciğerNakli #AkciğerYüksekTansiyonu #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #PAHtaGebelik #PAHtaHamilelik #KronikHastalık #KTEPH #NadirHastalık #PAH #Nefes #PulmonerHipertansiyon #Kalp #KalpYetmezliği #Skleroderma #PulmonerArteriyelHipertansiyon #SistemikSkleroz #PAHSSc @borakozge @kanald @ayyapim #ihlamurlaraltinda #ıhlamurlaraltında

Eskişehir Web Tasarım