PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

13 EKİM DÜNYA TROMBOZ GÜNÜ - 2022.10.13

13 Ekim Dünya Tromboz Günü Nadir bir hastalık olan ve 2.000 kişi de bir görülen Antifosfolipid Sendromu (APS) ‘nun, Pulmoner emboliye ve sonra Kronik Tromboemboliye ve Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon ile PULMONER HİPERTANSİYONa neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Tedavi edilmediğinde ise pulmoner hipertansiyon, kısa sürede ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden nefes darlığı gibi şikayetlerinizi kilo aldım, hantallaştım gibi bahanelerle sakın hafife almayın ve doktorunuza başvurun.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Pulmoner Hipertansiyon (PH)'nu nedenlerine ve tedavi yaklaşımlarına göre, 5 grup altında toplamıştır.

1- Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon (PAH)
2- Sol Kalp Hastalığına Bağlı PH
3- Akciğer Hastalıkları ve/veya Hipoksiye Bağlı PH
4- Pulmoner Arter Obstrüksiyonuna Bağlı PH
5- Mekanizması Belirsiz PH

Pulmoner Hipertansiyon ciddi bir hastalıktır. Akciğerlerinizi koruyun çünkü, Nefese paha biçilmez!

instagram.com/pahsscdernegi

#AntiphospholipidSyndrome #apsawareness #apsawarenessday #lupus #9Haziran #9June #AntifosfolipidAntikorSendromu #APS #otoimmün #Nefes #PulmonerHipertansiyon #PulmonaryHypertension #PulmonerEmboli #worldtrombosisday #dünyatrombozgünü #13october #PulmonaryEmbolism #trombosis #pıhtı #pihti #tromboz #13Ekim #KTEPH #AkciğerNakli #Embolism #OrganBağışı #Görünmezhastalık #NadirHastalık #GörünmezEngellilik #KronikTromboembolikPulmonerHipertansiyon @nadirhastaliklaragi @eurordis @europeanrespiratorysociety @europeansocietyofcardiology @nord_rare @fesca_scleroderma @saglikbakanligi @ailevecalisma @ahef2008 @phassociation @phaware @engellicocukhaklariagi @turkiyeengellimeclisi @halksagligigm @tbmmresmi @tcbestepe @tusevtr @european_lung

Eskişehir Web Tasarım