PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

EİSENMENGER SENDROMUNUN TARİHÇESİ -7- DR. BRUCE A. REİTZ - TARİHTE İLK BAŞARILI KALP-AKCİĞER NAKLİ (HLTX) - 2024.07.05

Eisenmenger Sendromunun Tarihçesi -7- Dr. Bruce A. Reitz - Tarihte İlk Başarılı Kalp-Akciğer Nakli (HLTx)

 

1981 - Eisenmenger İçin İlk Tedavi Seçeneği Cerrahiden Geldi

  

Eisenmenger Sendromu, hem kalbi hem de akciğerleri etkilediği için, eğer kalpte geri dönüşümsüz hasar meydana gelmişse, en uygun organ nakli seçeneği kalp ve akciğerin birlikte nakledilmesidir. 9 Mart 1981 tarihinde, Dr. Bruce Reitz liderliğindeki Stanford ekibi, tıp tarihinde bir dönüm noktası olan ilk başarılı kalp-akciğer naklini gerçekleştirdi. Bu tarihi operasyon, Eisenmenger Sendromu gibi karmaşık durumlar için yeni tedavi yollarının kapısını aralamıştır. 2

 


Cerrahlar, organ nakli sonrasında vücudun yeni organı reddetmesi sorunuyla karşı karşıya kalıyordu ve ellerinde güçlü bir immünsupresif (bağışıklık baskılayıcı) tedavi yoktu. Ancak, İsviçreli farmakolog Hartmann F. Stähelin'in 3 31 Ocak 1972'de bağışıklık baskılayıcı etkisini keşfettiği Siklosporin, 1 ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 14 Kasım 1983 yılında organ nakli için onaylanan ilk bağışıklık baskılayıcı ilaç oldu. Bu, organ nakli alanında yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyordu, çünkü bu ilaç sayesinde vücudun nakledilen organı reddetme riski önemli ölçüde azaldı.

 

 Andrew Whitby Kalp akciğer nakli ile 32 yıl yaşayarak - Guinness Rekorlar Kitab

 

Dr. Magdi Habib Yacoub’un Başarılı Kalp-Akciğer Nakliyle Andrew Whitby, 32 Yıllık Sağkalımla Guinness Rekorunu Kırdı - (HLTx)

 

25 Şubat 1985'te İngiliz cerrah Magdi Yacoub, Andrew Whitby (1964-2017) üzerinde başarılı bir kalp ve akciğer nakli gerçekleştirdi. Bu operasyon, Whitby'nin 32 yıl yaşamasıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na en uzun süre yaşayan kalp-akciğer nakli hastası olarak geçti. 4 Whitby'nin sağkalımı, organ bağışının hayat değiştiren etkisini kanıtladı. Harefield Hastanesi Organ Nakli Direktörü Andre Simon, bu başarının organ bağışının ne kadar anlamlı ve dönüştürücü olabileceğini gösterdiğini belirtti.

 

 

Türkiye'de akciğer nakli, dünyadaki ilk başarılı kalp-akciğer naklinden 17 yıl sonra 1998 yılında Dr. Öztekin Oto liderliğindeki ekip tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi'nde çocuk hastalarda kalp-akciğer nakliyle başlatıldı, ancak hastalarda uzun süreli sağkalım yakalanamayınca nakiller durdu.  5

 

 

7- PHA-Turkey, Dr. Özlem Özdemir Kumbasar önderliğinde Türkiye'nin Yurtdışı Merkezli İlk Akciğer Nakli Programını başlattı

 

2005 Dr. Kumbasar’ın Listesi (...Schindler'in Listesi...)

 

Pulmoner Hipertansiyon Hasta Dayanışma Grubu PHA-Turkey, Türkiye'de nadir görülen akciğer hastalıklarının tedavisi için önemli bir adım atmıştır. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar'ın önderliğinde, ülkenin ilk yurtdışı merkezli akciğer nakli programını başlatmışlardır.

 

2005 yılında, PHA-Turkey'e bağlı bazı hastaların durumları kritik bir noktaya ulaşmıştı. Dr. Kumbasar'ın değerlendirmeleri sonucunda, bu hastalar için akciğer naklinin hayatta kalabilmek adına tek seçenek olduğu anlaşıldı. Ancak o dönemde Türkiye'de bu cerrahi işlem henüz uygulanmıyordu.

 
PHA Turkey, ülkemizde kullanılmak üzere dünyada yeni çıkan PAH tedavilerinin onay alınması süreçlerinde deneyimli bir organizasyondur. Akciğer nakli konusunda Dr. Özlem Özdemir Kumbasar önderliğinde çalışmaya başladılar. PHA-Turkey Dr. Kumbasar'ın öncülüğünde, çatı dernekleri ve bilimsel alanda destek sağlayan Dr. Ghofrani, Dr. Rubin, Dr. Bağ, Dr. Şenbaklavacı ve Dr. Avsar gibi yurtdışı danışma kurulu üyeleri aracılığıyla akciğer nakli yapılabilen merkezlerin arayışına girdi. Ayrıca, 2004 yılında Viyana'da akciğer nakli geçiren Menderes Esat Seymen'ın bağlantıları üzerinden Avusturya'daki Viyana Üniversitesi Akciğer Nakli Merkezi (VÜANM) ile iletişime geçtiler. Bu süreçte, hem Avusturya hem de Türkiye'deki sağlık ve sosyal güvenlik mevzuatları konusunda uzmanlaştılar.

Yoğun çalışmalar, resmi makamlarla müzakereler sonucunda, Dr. Özlem Özdemir Kumbasar'ın uluslararası nakil işbirliği sürecinde, akciğer nakli sorumlu hekimi olmaya gönüllü olmasıyla birlikte Viyana'da bir akciğer nakli programı ve Hannover'de bir kalp-akciğer nakli programı başlatıldı. Daha sonra Türkiye'den başka hekimlerde bu sürece dahil oldular. Çocuk, genç, erkek , kadın demeden 25'in üzerinde hastaya Nefes oldular. 


Bu kapsamda, 

 

 

2012 yılında, Pulmoner Hipertansiyon Derneği'nin eski başkanlarından, 41 yaşındaki Eisenmenger sendromu hastası Hasan Saruhan (1971-2012), Hannover Tıp Fakültesi ile önceden oluşturulan kalp-akciğer nakli programı kapsamında Almanya'ya giderek Dr. Murat Avşar'a emanet edilen ilk Türk vatandaşı oldu. 28 Şubat 2012'de gerçekleştirilen kalp-akciğer nakli operasyonunun ardından, Saruhan'ın günlük antibiyotik kullanım alışkanlığına bağlı olarak gelişen ve antibiyotiklere direnç kazanan enfeksiyon nedeniyle maalesef 18 Mart'ta vefat etti.

 

Aynı yıl içinde, Eisenmenger sendromu hastası Nuray Aslanoğlu, 12 Ağustos 2012'de Hannover'de gerçekleştirilen kalp-akciğer nakliyle hayata tutunarak başarılı kalp akciğer nakli olan ilk Türk hasta oldu.

 

 

Medikal tedaviler etkisiz kaldığında, uygun hastalar için akciğer nakli bir seçenek olabilir, ancak, ülkemizde kalp-akciğer nakli ve 14 yaş altındaki çocuklara akciğer nakli yapılmamaktadır.
 
Bu konuda yetkililere CİMER üzerinden ulaşarak ve farkındalık yaratmak amacıyla medyada görünür olarak destek sağlamanız, hasta ve yakınları için büyük önem taşımaktadır.
 
Nadir bir hastalık olduğu ve tüm vücudu etkilediği için, ES'in multidisipliner bir yaklaşımla deneyimli merkezlerde takip edilmesi önemlidir.
 


Gelecek Konu: Eisenmenger Sendromunun Tarihçesi -8- Tarihte Eisenmenger Sendromu hastası olarak bilinen en ünlü kişi, Vivaldi olabilir mi? 

 

 

KAYNAKÇA:

 

  1. Orange Book: Cyclosporine - Approved Drug Products with Therapeutic Equivalence Evaluations (fda.gov)
  2. The first successful combined heart–lung transplantation - The Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
  3. Siklosporin - Vikipedi (wikipedia.org)
  4. Longest surviving heart and lung transplant recipient, and great friend of our Charity, Andrew Whitby, dies aged 53 | Royal Brompton & Harefield Hospitals Charity (rbhcharity.org)
  5. Organ operasyonu - Son Dakika Haberleri (hurriyet.com.tr)

 


Yazan: Kamil Hamidullah / KASIM 2019
Önceki güncelleme:
Son güncelleme: Kamil Hamidullah / TEMMUZ 2024


 

 

Eskişehir Web Tasarım