PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

AKCİĞER NAKİLLİLER VE NAKİL ADAYLARI KAHVALTISI - 2019.09.19

 

Sevgili #akciğernakli adayları ve Nakilliler hepinizi sevgiyle selamlıyor, 21 Eylül günü düzenleyeceğiniz etkinliğinizde başarılar diliyoruz. Derneğimizi temsilen düzenlediğiniz etkinliğinize Sn. Figen Küçükçeşme katılacaktır.

Hepinize sağlık, esenlik ve sevdiklerinizle beraber mutluluklar diliyoruz.

Bir süredir nefeslerimizi tuttuk. Kanada'lı ailenin kadavradan 27 Ağustos 2019 günü çift akciğer nakli olan Nathan bebeklerine, Allah onu tekrar ailesine, sevenlerine bağışlasın diye dua ediyoruz. Bizim değil bebeklerimize, çocuklarımızın akciğer nakli tedavi seçeneği yok. Çünkü ülkemizde yapılmıyor!

Kalp-akciğer nakli ise hem çocuklara hem de yetişkinler için ülkemizde yapılmıyor.

Kadavradan ortalama yılda 500 organ bağışı gerçekleşiyor. Ve her bağışlanan organ da nakil için uygun değil. Ama onbinlerce insan, organ bekliyor.

Ülkemizdeki sistemin tam tersi olan, organ bağışlamak istemeyenlerin devlete müracaat ederek, iradelerini kayıt altına aldırdıkları Organ Bağışında Belçika Modelinin, ülkemizde de uygulanmasını istiyoruz. Varsayılmış Rıza Sistemi, Varsayılmış Onam Sistemi olarak ta adlandırılan bu sistem de 18 yaşından büyük birey, sağlığında organ bağışçısı olmadığını devlete beyan etmemişse, organ bağışçısı olarak kabul edilir.

Dönemi ve yasama yılı: 23/3
Esas Numarası: 2/457
Başkanlığa Geliş Tarihi: 4 Mayıs 2009
Teklifin Başlığı: 2238 Sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi
Teklifin Özeti: Aksi belirtilmedikçe, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarının alınmasında vasiyet ve rızanın aranmaması öngörülmektedir.

Hep birlikte daha güzel yarınlara.
#VarsayilanOnam
#VarsayılanOnam
#VarsayilanRiza
#VarsayılanRıza
#VarSayilmisOnamSistemi
#VarsayılmışOnamSistemi
#VarSayilmisRizaSistemi
#VarsayılmışRızaSistemi
#YarınlarımızİçinÇalışıyoruzPAHSSC
#zamanönemli #yaşamhakkı
#Organ
#OrganBagisi
#OrganBağışı
#OrganBagisindaBelcikaModeli
#OrganBağışındaBelçikaModeli
#OrganNakli
#nefesepahabiçilmez
#KalpAkcigerNakli
#KalpAkciğerNakli
#Donor
#Donör
#AkcigerNakli
#pahssc
#Hepbirliktedahagüzelyarınlara

Eskişehir Web Tasarım