PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

DÜNYA SKLERODERMA GÜNÜ - 2019.06.29

 Paule Klee - Ölüm ve Ateş

29 Haziran Dünya Skleroderma Günü

Paule Klee İsviçreli Ekspresyonist,sürrealist Ressam 1935 de geçirdiği ağır bronşit ve kalp kompilikasyonun ardından hastalığının Skleroderma olduğu anlaşıldı .7 yaşında keman çalmaya başladı ,resim çizmeye karşı özel bir ilgisi vardı 1940 yılında Ölüm ve Ateş resmini yaptı. 1940 yılında ağırlaşarak hastaneye yatırıldı 29 Haziran 1940 yılında hayata gözlerini yümdu. Her yıl dünyada 29 Haziran da Skleroderma günü olarak kutlanır.

Skleroderma, vücudun bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı hücrelerine saldırarak; deride, kaslarda, kan damarlarında ve iç organlarda bozulmalara yol açan bir grup hastalığın ortak adıdır. İki tür skleroderma vardır: 
Lokalize (sınırlı) sklerodermada, hastalık deri ve deri altındaki dokularla sınırlıdır. Gözleri tutarak üveite (körlüğe) neden olabildiği gibi eklemleri tutarak artrite (vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabi bir durum) yol açabilir.

Sistemik (yayılmış) sklerozda hastalık yayılmış olup, sadece deride değil, iç organlarda da tutulum vardır. Kesin bir tedavisi yoktur. İlerleyişini durduran veya yavaşlatan tedavileri vardır. Tedavi edilmediğinde Ciddi sonuçlar doğurur.

#sclerosmile #sklerodermagülüşümüçalma #skleroderma #scleroderma#sistemikskleroz #systemicsclerosis #ssc #görünmezengellilik#dünyasklerodermagünü #reyno #reynaudssyndrome#OrganBağışındaBelçikaModeli #VarsayılmışRızaSistemi#varsayılmışonamsistemi #PresumedConsentOrganDonation#worldsclerodermaday #sclerodermaday #sclerosis #fesca #pahssc#awareness #life #sclero #nadirhastaliklaragi #chronicillness#sclerodermawarrior #pulmonerhipertansiyon #pulmonaryhypertension@saglikbakanligi @ailevecalisma @turkiyeengellimeclisi @sgksosyalmedya #nadirhastaliklaragi @tcbestepe @tbmmresmi #PauleKlee

Eskişehir Web Tasarım