"Bağış"la Türkiyem

6) PULMONER HİPERTANSİYONDA GEBELİK / HAMİLELİK

PAH'ta gebelik, hamilelik

 

PAH'ta gebelik / hamilelik:

Birçok pulmoner hipertansiyon türü (PH) kadınlarda erkeklerden daha sık görülüyor. Bu nedenle, potansiyel hamilelik ve doğum kontrol konusu yaygın ve önemli bir konudur. Gebeliğin kan hacmi ve kalbe olan etkisi PH'nu ve sağ kalp yetmezliğini genellikle olumsuz etkileyerek anne ve bebeği için hayati bir risk oluşturabilir. Bu nedenle ergenliğe ve / veya çocuk doğurma yaşına giren PH ile yaşayanların, doğum kontrolünü sürekli ve istikrarlı kullanımı yoluyla hamilelikten kaçınmalarının önemi, sıklıkla tavsiye edilir.

Makaleyi okurken karşılaştığınız bilemediğiniz tıbbi bilgiler için lütfen sizin için hazırladığımız Pulmoner Hipertansiyonda Yer Alan Aktörler bölümümüzü inceleyiniz. 

 

PH'da Hamile Kalmamak Neden Bu Kadar Önemli?

Hamilelik sırasında annenin kan hacmi yaklaşık %50 artar. Hacimdeki bu artış, kalp atış hızının ve kan basıncının yükselmesine neden olurken, kalbin vücuda ve akciğerlere kan itme yeteneğini de azaltır.

Doğum ve doğum sırasında ortaya çıkabilecek birçok sorun da vardır:

Kan kaybı, doğum kasılmaları, vücudun ağrıya verdiği tepki ve artmış kan pıhtılaşması riski.

 

PH ile yaşayan bir hastada vücudunda ortaya çıkan bu değişimler akciğerlerde kan basıncında ve sağ kalp yetmezliğinde artışa neden olabilir.

 

Anne ölümlerinin azaltılması, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün küresel bir sağlık hedefidir. Bu bağlamda Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) 2007 yılında 53 ülke de ve 138 merkezin katıldığı hamilelik ve kalp hastalıkları üzerine bir kayıt çalışması başlattı. Registry Of Pregnancy And Cardiac disease (ROPAC) 'da biriken 10 yıllık verinin incelenmesi sonucunda;

 

PAH'lı hamile kadınlarda ölüm oranının %40 olduğu tespit edilmiştir.  

 

Raporda ayrıca şu tespitlere yer verilmiştir;

  • DSÖ'nün Milenyum Kalkınma Hedeflerinden birisi de, 1990-2015 yılları arasında anne ölümlerini % 75 azaltmaktır.
  • PAH dışındaki kalp hastalıklarına sahip olan annelerdeki ölüm oranlarında, zamana göre düşüş yakalandığı tespit edilmiştir. 
  • En yüksek ölüm / kalp yetmezliği oranları diğer çalışmalarda da olduğu gibi PAH (Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon) 'lı kadınlarda görüldüğü tespit edilmiştir.
  • PAH'lı hastalar ile WHO evre IV kalp yetmezliği olan kadınların, hamilelikten kaçınmaları önerilmelidir. 

 

Tüm PH tipleri için hamilelikle bağlantılı riskler nedeniyle, hastaların hamilelikten kaçınmaları veya erken sonlandırmayı düşünmeleri önerilir.

 

Sağlıklı Kadınlarda    PH'lu Kadınlarda
  Artan kan hacmi ve kalp atış hızı     Artan kan hacmi ve kalp atım hızı karşılanamaz
  Vücutta ve akciğerlerde kanı itme yeteneği azalır       Akciğerlerde kan basıncında artış ve sağ kalp yetmezliği  

 

Doğum kontrolü ile ilgili alınacak kararlarda mutlaka PH konusunda deneyimli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı doktor da sürecin içerisinde yer almalı. Her ne kadar şiddetle tavsiye edilmese de, bir PH hastası hamileliği planlamaya karar verirse, bunu PH uzmanına danışması çok önemlidir.

 

PH'lu anneler için en tehlikeli zaman, vücudun depoladığı sıvılar kan dolaşımına geri döndüğünde ve kalbi boğduğu, doğumdan hemen sonrasıdır. Gebelikten önce PH'u olan kadınlar en yüksek anne ölüm oranlarına sahiptir. PAH ilaçları, fetüs (anne karnındaki çocuğa) için zararlı etkileri yüzünden doğum kusurlarına neden olabileceğinden, bu tür ilaçların kullanımı bebeğine zarar vermemek için durdurulur. Bu da annenin hayatını risk altına sokar. 

 

Eğer bir çocuğu büyütmek için enerjiniz varsa evlat edinmekkoruyucu aile olmak çok daha iyi bir fikirdir.  

 

Bazı hastalar hamileliklerinin çok ileri dönemlerine kadar PH hastası olduklarını bilmezler. Tanıyı yeni almışlardır. Ya da bir nedenden ötürü kürtaj artık bir seçenek olarak düşünülmez. Eğer böyle bir durum sizin başınıza gelirse, PH'lu kadınların bebeklerini doğurmasında deneyimli bir PH Merkezine başvurun. Uzun bir hastane kalışı olasılığı için hazırlıklı olun. 

 

 

1- PAH nedir?

5- PAH kimlerde görülür?

7- Niye bir PH Uzmanı ve bir PH Merkezine gitmeniz gerekiyor?

 PAH ÖZET

Eskişehir Web Tasarım