PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

PAHSSC - 3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI - 2020.11.03

Sevdikleriniz hayattayken ihtiyaç duyulması halinde hiç düşünmeden bağışlayacağınız organ ve dokularınızı, öldükten sonra yanınızda mezara götürmeyin. Bu dünyada can olsunlar.

 

PAHSSc - Organ Bağışı Haftası 3-9 Kasım

Ülkemize 2.000'i çocuk toplam 30.000 kişi organ bekliyor. Bu da her 17 dakika da 1 kişinin organ nakli gerektiren bir durumla (hastalık/kaza) karşı karşıya kalıyor olması demektir! Organ nakli canlı donörlerden (canlıdan canlıya) yalnızca böbrek ve karaciğer, diğer organlar; kalp, akciğer, ince bağırsak, pankreas ve kornea ise beyin ölümü tespit edilmiş donörlerden (kadaverik) yapılır. 1 kişi organlarını bağışlayarak 8 kişiye can verirken aynı donör, dokularıyla da 50 kişiye umut oluyor. (ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı) 

 

 1 kişi organlarını bağışlayarak 8 kişiye can verirken aynı donör, dokularıyla da 50 kişiye umut oluyor. (ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı) 

 

Ancak ülkemizde senede ortalama yalnızca 500 vefaten/kadaverik bağış yapılıyor! Ve her organ da, nakil için elverişli değil. (organ hasarları, enfeksiyon vb.)
Her 3 saatte 1 kişi yani günde 8 kişi organ beklerken hayatlarını kaybediyor! Ve hatta neredeyse 14 yaşından küçük çocuklarımıza kadaverik organ bağışı çıkmıyor bile!

Bu her 17 dakikada bir çekilen piyango, belki yarın size veya sevdiklerinize de çıkabilir. Kısacası biz sizi, başınıza geldikten sonra bir çare aramak yerine bugünden hayatınıza sahip çıkın! Diye uyarmayı istiyoruz.

İşte bu yüzden dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de Organ Bağışında Belçika Modelinin uygulanmasını istiyoruz. Aksi Beyan edilmedikçe, Varsayılmış Rıza Sistemi veya Varsayılmış Onam Sistemi olarak ta adlandırılan Organ Bağışında Belçika Modeli, aslında ülkemizdeki uygulanan organ bağış sisteminin tam tersidir.


"18 yaşından büyük birey sağlığında organ bağışçısı olmadığını beyan etmemişse, organ bağışçısı olarak kabul edilir."

 

Ülkemizde uygulanan organ bağışı modeli ne yazık ki organ bekleyenlere organ bulamıyor! Lütfen gelin birlikte, beraber bu kanunu, günümüzün ihtiyaçlarına uygun olacak bir şekilde güncellenmesi için mücadele edelim.


ORGAN BAĞIŞINDA BELÇİKA MODELİ KANUN TEKLİFİ

Teklifi Veren: Tacidar Seyhan
Dönemi ve yasama yılı: 23/3
Esas Numarası: 2/457
Başkanlığa Geliş Tarihi: 4 Mayıs 2009
Teklifin Başlığı: 2238 Sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi
Teklifin Özeti: Aksi belirtilmedikçe, beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarının alınmasında vasiyet ve rızanın aranmaması öngörülmektedir

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=74179

 

Organ Bağışında Belçika Modeli


#OrganBağışı #OrganNakli #VarsayılmışRızaSistemi #VarsayılmışOnamSistemi #OrganBağışındaBelçikaModeli 

#donor #görünmezengellilik #VarsayılanOnam #VarsayılanRıza #aksibeyanedilmedikçe #PresumedConsentOrganDonation 

#AkcigerNakli #AkciğerNakli #nefes #birbağışsekizyaşam #organbağışıhayatkurtarır #1bağış8yaşam #organDonation #organ

Eskişehir Web Tasarım