PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

DÜNYA UYKU GÜNÜ - 2021.03.19

Mart Ayının ikinci Cuması, Dünya Uyku Günü olarak kutlanır.


PAH ve İPF'li hastalar neden gece kuşudur?
Çünkü solunum sıkıntısı olan hastalar gece uyumakta zorluk yaşarlar.


Kimi hastalar başlarının altına birkaç yastık ilave ederler.
Kimilerinin oksijen satürasyonu çok düşer gece yatarken oksijen desteği alırlar.
Kimileri ise uykusu geldiği zaman ve yerde uyumayı tercih ederler.

Aslında çözüm her ne olursa olsun aynı saatte kalkıp aynı saatte uyumaya çalışmaktır. Uyku disiplini bozulunca yeniden disipline sokmak zor oluyor.

Sevgili hastalar bu konuda yardım almaktan çekinmeyin. Doktorunuzla konuşun çünkü uykusuzluk ciddi depresyon nedeni olabilir.

Kaliteli dinlendirici en az 6 saatlik bir uyku süresi sağlık için olmazsa olmazımızdır. Uykunuzun ve sağlığınızın takipçisi olun.

@solunumdernegi diyor ki;

“Uyku; yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz, vücudumuzun fiziksel ve ruhsal olarak dinlendiği, yenilendiği, yeni bir güne hazırlandığı ve sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez bir olgudur. Uluslararası uyku bozuklukları sınıflamasına göre 85 hastalığın yer aldığı uyku bozuklukları toplumda yaygın görülen bir sağlık problemidir.

Sağlıklı bir yaşam için uyku süresi kadar, kaliteli uyku da önem arz eder. Son yıllarda hızla gelişen teknolojiye paralel olarak, özellikle genç popülasyonda cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların yatak odalarında ve yaygın kullanımı uyku-uyanıklık döngüsünün bozulmasına yol açmaktadır.

Sağlıklı bir uykunun önemine dikkat çekmek ve uyku bozuklukları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, Dünya Uyku Derneği tarafından her yıl mart ayının ikinci cuma günü, farklı bir sloganla Dünya Uyku Günü olarak kutlanmaktadır. “Daha iyi uyku, daha iyi yaşam, daha iyi gezegen’’ sloganı ile etkinlikler düzenlenmesi planlanmıştır.”

#Uykusuzluk #Uyku #Anksiyete #Solunum #Nefes #EisenmengerSendromu #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #idiopatikPulmonerFibrozis #KronikHastalık #KTEPH #NadirHastalık #Oksijen #PulmonerHipertansiyon #PulmonerArteriyelHipertansiyon #Raynauds #Sağlık #SistemikSkleroz #Skleroderma #DünyaUykuGünü #WorldSleepDay #Sleep #UykusuzGeceler #GeceKuşu #GeceKuşları #UykuBozuklukları #Depresyon #Kaygı #Stress #Çöküntü

Eskişehir Web Tasarım