PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ - 2021.10.01

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü
Tıbbi ve toplumsal gelişmeler, yaşlılığın sınırını sürekli olarak yukarı çekiyor. Jean Anouilh; “İnsan, yaşlı olmaya karar verdiği gün yaşlanır.” diyerek ne güzel ifade etmiş. İleriki yaşlarda yaşam kalitemizin iyi olması çoğu zaman gençliğimizde sağlığımıza gösterdiğimiz özene bağlı olsa da. Bu ansızın kapınızın nadir bir hastalık tarafından çalınmayacağı anlamına gelmez.

İdiopatik pulmoner fibrozis (İPF), daha çok 50 yaş ve üstünde görülen, akciğerlerin nedeni bilinmeyen sertleşmesi hastalığıdır. İlerleyici, zamanla daha da kötüleşen bir hastalıktır.


Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaç tedavilerinin yanı sıra 65 yaşın altındaki uygun hastalarda Akciğer Nakli gibi cerrahi tedavi seçeneği de bulunur.
Tanıyı aldıktan sonra akciğer nakli için uygun kriterlere sahip hastaların takipleri, Akciğer Nakli Merkezleri ile birlikte yürütülür.

Nadir bir hastalık olduğu için ipf’nin çok hasta görmüş, deneyimli uzmanlar tarafından ve birden fazla klinik ile birlikte takip edilmesi çok önemlidir.

Ayrıca akciğer naklinde 65 yaş, nakil adayı olabilmek için üst sınırdır. Ancak ülkemizde insanlarımız, Avrupadaki insanlara kıyasla daha çabuk yaşlandıkları için 60 yaş ve üzerindekilerin diğer organlarında görülen hasarlar ve yaşlanmalar, uygun nakil adayı olabilmeleri için engel teşkil etmektedir.

#ipf #idiyopatikPulmonerFibrozis #AkciğerNakli #OrganNakli #OrganBağışı #Akciğer #AkciğerSertleşmesi #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #KronikHastalık #NadirHastalık #PulmonerHipertansiyon #1EkimDünyaYaşlılarGünü #Yaşlı #YaşlılarHaftası #1Bağış8Yaşam #PAHSSc #Nefes

Eskişehir Web Tasarım