PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

SADAKATSİZ DİZİSİNDEN PULMONER HİPERTANSİYONA ATIF - BÖLÜM 42: BAHAR HASTALIĞINI ÖĞRENİYOR - 2021.12.08

 

Nadir ve amansız hastalığımızla olan mücadelemizde bizlere ses olan, böylesine çok seyirciye sahip bir dizide hastalığımızı konu edinerek farkındalık yaratan @kanald dizisi @sadakatsizdizi ekibine gönülden teşekkür ederiz.

Dizide Bahar Gelik karakterini canlandıran Yeliz Kuvancı, pulmoner hipertansiyon (PH) hastası olduğunu öğreniyor.

Avrupa Kardiyoloji Derneği European Society of Cardiology (@europeansocietyofcardiology) ROPAC (Registry Of Pregnancy And Cardiac disease) araştırmasında toplanan 10 yıllık veriyi incelediğinde, %40 ile gebelikte en yüksek ölüm / kalp yetmezliği oranı PAH (Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon)'lı kadınlarda görüldüğünü tespit etmiştir.
https://biblio.ugent.be/publication/8612063/file/8612064.pdf

Raporlarında sonuç olarak düştükleri not;
"PAH'lı hastaların, hamilelikten kaçınmaları önerilmelidir.

Duyarlılıklarından ötürü
Sadakatsiz dizisi yapımcılarına

ve

KANAL D'ye
Hasta ve hasta yakınları adına gönülden teşekkür ediyoruz.

PAHSSc Derneği

 

 


Tüm PH tipleri için hamilelikle bağlantılı riskler nedeniyle, hastaların hamilelikten kaçınmaları veya erken sonlandırmayı düşünmeleri önerilir."

PH'lu anneler için en tehlikeli zaman, vücudun depoladığı sıvılar kan dolaşımına geri döndüğünde ve kalbi boğduğu, doğumdan hemen sonrasıdır. Gebelikten önce PH'u olan kadınlar en yüksek anne ölüm oranlarına sahiptir.

PAH ilaçları fetüs (anne karnındaki çocuğa) için zararlı etkileri yüzünden doğum kusurlarına neden olabileceğinden bu tür ilaçların kullanımı, bebeğine zarar vermemek için durdurulur. Bu da annenin hayatını risk altına sokar.

PH'lu Kadınlarda artan kan hacmi ve kalp atım hızı karşılanamaz Akciğerlerde kan basıncında artış ve sağ kalp yetmezliği gelişir.

Eğer bir çocuğu büyütmek için enerjiniz varsa evlat edinmek, koruyucu aile olmak çok daha iyi bir fikirdir.

#Anne #Bebek #Hamile #Hamilelik #Gebe #Gebelik #Çocuk #Doğum #Dogum #AkciğerNakli #AkciğerYüksekTansiyonu #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #PAHtaGebelik #PAHtaHamilelik #KronikHastalık #KTEPH #NadirHastalık #PAH #Nefes #PulmonerHipertansiyon #Kalp #KalpYetmezliği #Skleroderma #PulmonerArteriyelHipertansiyon #SistemikSkleroz #PAHSSc @cansudere @ozzgeozder @yelizkuvancii @aliilofficial #sadakatsizdizi #kanald #sadakatsiz @kanald @medyapimresm @sadakatsizdizi

Eskişehir Web Tasarım