PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

DÜNYA DOĞUM KUSURLARI FARKINDALIK GÜNÜ - 2022.03.03

Dünya Doğum Kusurları Farkındalık Günü

 

Her yıl dünyada doğan bebeklerin yaklaşık %3-6’sı ciddi doğum kusuru ile dünyaya gelmektedir.

Doğum kusurları, yeni doğan ve çocuk ölümlerinin, kronik hastalıkların ve sakatlığın önemli nedenleridir.

Bu kusurların bir kısmı cerrahi yöntemlerle önlenebilir veya düzeltilebilir. Bir kısmı da doğum sonrası hastalıkların tecrübeli kliniklerde bilinçli yönetimi ile yaşamı tehdit edecek karmaşık bir yapıya ulaşmadan ömür boyu kontrol altında tutulabilir.

idiyopatik pulmoner arteriyel hipertansiyon ve doğumsal kalp hastalıklarına bağlı pulmoner hipertansiyon yaşamı tehdit edebilir.

Eisenmenger sendromu gelişmeden kalpteki kusurlar, cerrahi işlem ile düzeltilerek tamamen sağlıklı bir hayata kavuşmak ta mümkün.

Kimi kusurlar da organ nakline gidebilir. Ülkemizde 14 yaşın altındaki çocuklarımıza neredeyse organ bağışının yapılmadığını biliyor musunuz?

Erken tanı birçok hastalıkta olduğu gibi hayat kurtarır!
Yenidoğan bebeklere EKO taraması yapılsın!

#doğumkusurları #birthdefectsday #DünyaDoğumKusurlarıFarkındalıkGünü #birthdefectsawareness #birthdefects #EisenmengerSyndrome #GörünmezEngellilik #GörünmezHastalık #JuvenilSkleroderma #KalpAkciğerNakli #AkciğerNakli #KronikHastalık #NadirHastalık #OrganBağışı #OrganNakli #Otoimmün #OtoimmünHastalık #Skleroderma #YaşamHakkı #PulmonerHipertansiyon #idiyopatikPulmonerArteriyelHipertansiyon #PAH #DoğumsalKalpHastalıkları #chd #CongenitalHeartDisease #KonjenitalKalpHastalığı #ipah #idiopatikPulmonerArteriyelHipertansiyon #PAHSSc #SistemikSkleroz

Eskişehir Web Tasarım