PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ - 2022.09.29

29 Eylül Dünya Kalp Günü

 

Doğumsal kalp hastalarının %10’unda Pulmoner Hipertansiyon (PH) görüldüğünü biliyor muydunuz?

Uygun hastalarda Eisenmenger Sendromunda olduğu gibi pulmoner hipertansiyonun kalıcı hale gelmeden ameliyatla tamamen ortadan kaldırılabileceğini biliyor muydunuz?

Dünya üzerinde 26 milyondan fazla kişi PH’den dolayı acı çekiyor. Bunların %68’ sol kalp hastalıklarına bağlı gelişiyor.

PH’de gebelik kalbin yükünü çok daha fazla artırdığı için %40 oranında ölümle sonuçlandığı için PH’li kadınların gebelikten kaçınmalarını önermektedir.
Eisenmenger Sendromunda da olduğu gibi erken fark edildiğinde tamamen iyileşme şansının olması nedeniyle her yeni doğan bebeğin basit bir eko testi gibi gerekli tüm tetkikleri yapılarak, kalbi ve diğer organlarının konunun uzmanı olan doktorlarca kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kalp bütün medikal tedavilere rağmen görevini yerine getirmediğinde kalp nakli seçeneği bulunur. Ancak ülkemizde vefaten bağış yıllık ortalama 500 kişiden gerçekleşmektedir. Ve her organ da nakil için elverişli değildir. Ülkemizde en çok yılda 90 hastaya kalp nakli yapıldığını ve neredeyse 14 yaşın altındaki çocuklara organ bağışının yapılmadığını biliyor muydunuz?

Kalbimiz en hayati organlarımızdan biri ve ona iyi bakalım. Kalbimizi koruyalım.

#DünyaKalpGünü #29eylül #worldheartday #kalp #heart #sağlık #health #PulmonerArteriyelHipertansiyon #PulmonerHipertansiyon #PAH #PPH #Skleroderma #SistemikSkleroz #EisenmengerSendromu #PAHSSc #AkciğerNakli #KTEPH #OrganBağışı #KalpAkciğerNakli #PumonaryHypertension #PulmonaryArterialHypertension #organbağışındabelçikamodeli #EisenmengerSyndrome #GörünmezHastalık #GörünmezEngellilik

Eskişehir Web Tasarım