PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

DÜNYA ZATÜRRE GÜNÜ - 2022.11.12

Dünya Zatürre Günü

* Dünya Sağlık Örgütü ve Çocuklarda Zatürre ile Mücadele Global Koalisyonu adlı uluslararası örgüt tarafından her yıl dünya genelinde zatürre hastalığıyla mücadeleye dikkati çekmek amacıyla 12 Kasım Dünya Zatürre Günü olarak kutlanmaktadır.

* Zatürreden korunmak için AŞILANMA önerilmektedir. Çocuklar, yaşlılar ile kronik hastalığı olanlar rutin aşılama programı çerçevesinde zatürre aşısı olmalıdırlar. Bu uygulamanın kişinin hekimi tarafından yapılması gerekmektedir. Sağlık çalışanı ve sağlık kurumu ekseninde, kronik hastalığı olanlar ile 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması sağlanmalıdır. (@atasehirkksaglik)

* Not: Bakımsız oksijen cihazlarından da zatürre olabileceğimizi biliyor muydunuz?

* Zatürre çoğunlukla hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması ile ortaya çıkar. Bazı zatürre türlerinde ise hasta kişiden sağlam kişilere yakın temas sonucu bulaşma riski vardır. Hasta kişilerden öksürük, aksırık ya da konuşma sırasında havaya yayılan damlacıkların doğrudan solunması yoluyla gerçekleşir. (Başkent Üniversitesi @baskentunv)

* Belirtileri Nelerdir?

  • Öksürük (bazı zatürre türlerinde öksürük sonrası çıkarılan balgam yeşilimsi, sarı renkte veya kanlı olmaktadır.)
  • Yüksek ateş,
  • Üşümeye bağlı titreme,
  • Derin nefes alırken veya öksürürken oluşan bıçak gibi keskin göğüs ağrıları,
  • Aşırı terleme, ıslak ve yapışkan deri,
  • İştah kaybı, halsizlik ve yorgunluk,
  • Sersemlik hissi (özellikle yaşlılarda).


#pnömoni #sağlık #zatürre #zaturre #saglik #dünyazatürregünü #aşı#pnömokokaşı #zatürreaşısı#WorldPneumoniaDay #AkcigerNakli#AkciğerNakli #Eisenmenger#EisenmengerSendromu#idiopatikPulmonerFibrozis#idiyopatikpulmonerfibrozis #KalpAkciğerNakli#KTEPH #NadirHastalik #NadirHastalık#OrganNakli #PulmonerArteriyelHipertansiyon#PulmonerHipertansiyon #RareDisease#Skleroderma #SistemikSkleroz #Pneumonia #Pahssc

Eskişehir Web Tasarım