PAHSSc, Nadir Hastalıklar Gününü Destekliyor

İSTANBUL PAHSSC HASTA OKULU - 2020.03.07

07.03.2020
9:00 - 16:00
Ataşehir Belediyesi Neşat Ertaş Kültür Evi

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta Okulu

 

7 Mart - PAHSSc İstanbul Hasta Okulu

 

Prof. Dr. Serdal UĞURLU

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Romatoloji Bilim Dalı

https://youtu.be/5fSIUOobAz8

 

Prof. Dr. Neslihan YILMAZ

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi

Romatoloji Bilimdalı

https://youtu.be/5fSIUOobAz8

 

Doç. Dr. Nagihan Durmuş KOÇAK

SBÜ. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz

https://youtu.be/RbZaZrIqkLo

 

Prof. Dr. Funda ÖZTUNÇ

İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D. Çocuk Kardiyolojisi

https://youtu.be/RbZaZrIqkLo

 

Prof. Dr. Tekin YILDIZ

SBÜ. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz

https://youtu.be/qwITzWthDHE


Psikolog Fürüzan EROĞLU

Uzman Klinik Psikolog

https://youtu.be/SESpL5_-eP8


Av. Sakine Biset EKİNCİ

Usanmaz Hukuk Bürosu

 

Katılımlarıyla,

 

Ataşehir Belediyesi,
Ataşehir Kent Konseyi,
Ataşehir Kent Konseyi Sağlık Grubu
ve Johnson & Johnson’ın ilaç şirketi Janssen’in koşulsuz

 

Destekleriyle

 

Neşet Ertaş Kültür Evi İçerenköy Mahallesi, Kayışdağı Yolu Cad. No:6 Ataşehir'de saat 9:00'da kayıt ile başlayıp 16:00'da bitmesini planladığımız PAHSSc İstanbul Hasta Okulu etkinliğimiz için kontenjan sınırlıdır. Kayıt için, İstanbul temsilcimiz Figen KÜÇÜKÇEŞME ile iletişime geçiniz - 0534 677 58 89

 

PROGRAM 

09:00 - 09:30   Kayıt
09:30 - 10:00   Açılış
10:00 - 10:20   Prof. Dr. Serdal UĞURLU – Sklerodermada Klinik Bulgular
10:20 - 10:40   Prof. Dr. Neslihan YILMAZ -Sklerodermada Tedavi
10:40 - 10:55   Soru - Cevap
10:55 - 11:10   Çay Molası
11:10 - 11:30   Doç. Dr. Nagihan Durmuş KOÇAK - Erişkinlerde PAH
11:30 - 11:50   Prof. Dr. Funda ÖZTUNÇ - Çocuklarda PAH
11:50 - 12:00   Soru - Cevap
12:00 - 12:20   Prof. Dr. Tekin YILDIZ - İdiyopatik Pulmoner Fibrozis
12:20 - 12:30   Soru - Cevap
13:00 - 13:45   YEMEK MOLASI
13:45 - 14:30   Psikolog Fürüzan EROĞLU - Kronik Hastalıklarla Yaşamak ve Görünmez Engellilik / Son 15dk. Soru - Cevap
14:45 - 15:00   Çay Molası
15:00 - 15:45   Avukat Sakine Biset EKİNCİ - Hasta ve Hasta Yakını Hakları / Son 15dk. Soru - Cevap
15:45 - 16:00   Genel Soru - Cevap ve Kapanış

 

Haftasonunu bizlere ayıran altın kalpli değerli katılımcılarımıza ve etkinliğimizi yapabilmemiz için yanımızda olan destekçilerimize

 

Ve elbette bu işin mutfağında olup işinin gücünün yanında bir de bize vakit ayıran Kuzey Marmara Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Gültekin HOŞ hocamıza

 

Etkinliğimize katılacak olan siz değerli hasta ve yakınlarımıza

 

Çok çok teşekkür ederiz.

 

Hastalığımız nadir olabilir ama aslında biz büyük bir aileyiz.
Şimdi, birbirimize kavuşma zamanı.

PAHSSC ailesi

 

Not:

  1. Sayın Prof. Dr. Cihangir KAYMAZ hocamız, S.B. tarafından organize edilen ve aynı güne denk gelen programı nedeniyle programımıza katılamayacaklardır.
  2. Kadıköy'den gelecekler için güzergah; Kadikoyden 19 numaralı İETT, 19 F numaralı İETT, İçerenköy Muhtar Durağı'nda inilecek

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluPsikolog Fürüzan Eroğlu

 

Psikolog Fürüzan EROĞLU - Kronik Hastalıkla Yaşamak – Neden Ben?

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2013 yılında mezun oldu. Bitirme projesini ‘Engelli Çocuğa Sahip Annelerin Depresyon ve Anksiyete Düzeylerinin Belirlenmesi’ konusu üzerine çalışarak tamamladı. 2014 yılında ABA Terapi eğitimini tamamladı. 2016 yılında Marmara Üniversitesi’nde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Gelişim Psikolojisi, Endüstriyel Psikoloji, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Psikolojik Danışmanlık alanlarında staj yaptı. Bu süre zarfında, Çocuk Esirgeme Kurumu ile gerçekleştirilen projede ritim çalışmaları, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar ile gerçekleştirilen projede Umut Evi Projesi, MPS-LH DERNEĞİ ile gerçekleştirilen projede çeşitli seminerler, farklı şehirlerde özel gereksinimli çocuğa sahip aileler ile ‘Özel Gereksinimli Çocuğa Sahip Ailelerde Uyum Süreci, Neden Ben?’ konulu grup çalışmaları gerçekleştirdi.

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluProf. Dr. Tekin Yıldız

 

Prof. Dr. Tekin YILDIZ - İdiyopatik Pulmoner Fibrozis

 

10 Şubat 1973’te Hozat-Tunceli’de doğdu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1996’da mezun olduktan sonra Van Merkez 1 No.lu Sağlık Ocağı’nda Pratisyen Hekimlik yaptı. Aralık 1997-Mart 2002 arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Uzmanlık Eğitimi aldı. Aralık 2004-Ocak 2011 arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Aralık 2015-Aralık 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu, Başhekim Yardımcısı, SUAM Eğitim Koordinatörü olarak çalıştı. Aralık 2017’den bu yana Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan Yıldız Nisan 2018’de Profesör kadrosuna atandı. Halen aynı hastanede Göğüs Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluProf. Dr. Funda Öztunç

 

Prof. Dr. Funda ÖZTUNÇ - Çocuklarda PAH

 

İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi CTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı üyesi. Sivas'ta doğdu. Orta öğrenimini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladıktan sonra girdiği 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1982 yılında Hacettepe Ünv. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda asistan doktor olarak çalışmaya başladı. Son yılında başasistanlık görevinde bulunarak 1986 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu. 1989-1991 yılları arasında Hacettepe’de çocuk kardiyoloji yan dal uzmanlığı, 1992 yılında İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü’nde çocuk kardiyoloji doçentliği, 1996 yılında Prof. Dr. unvanı aldı. İngilizce bilen Öztunç’un ulusal ve uluslararası dergilerde basılmış 190  adet makalesi ile  ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş 250’nin üstünde tebliği mevcuttur. Üyesi olduğu tıbbi kurumlar: Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Pediatrik Kardiyoloji Derneği, Türk Pediatri Kurumu Derneği, Türk Milli Pediatri Derneği, Akciğer Damar Hastalıkları Derneği.

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluDoç. Dr. Nagihan Durmuş Koçak

 

Doç. Dr. Nagihan Durmuş KOÇAK - Erişkinlerde PAH

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1998 yılında mezun oldu. İhtisasını İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlayarak, 2004 yılında Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı oldu. Ardından Ümraniye Verem Savaş Dispanseri’nde uzman doktor ve Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde öğretim görevlisi uzman doktor olarak görev yaptı. 2012 yılında SBÜ Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne atandı. İlgi alanları İnterstisyel ve Pulmoner Vasküler Hastalıklar olup, KOAH ve sigara bırakma tedavileri ile ilgili de çalışmaları bulunmaktadır. Mart 2018’den bu yana aynı kurumda doçent doktor olarak görevine devam etmektedir.

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluProf. Dr. Neslihan Yılmaz

 

Prof. Dr. Neslihan YILMAZ - Sklerodermada Tedavi

 

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun olan Prof. Dr. Neslihan Yılmaz, iç hastalıkları ihtisasını 2006 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, Romatoloji üst ihtisasını 2010 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı'nda tamamlamıştır.  2013 yılından bu yana Demiroğlu Bilim Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı’nda çalışmaktadır. Akademik araştırmalarını özellikle Sistemik Lupus Eritematozus, Skleroderma ve Takayasu Arteriti alanlarında sürdürmektedir.

  

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta OkuluProf. Dr. Serdal Uğurlu

 

Prof. Dr. Serdal UĞURLU - Sklerodermada Klinik Bulgular

 

1976 yılında Mardin'de doğdu. 2000 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2005 yılında İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini, 2013 yılında Romatoloji Uzmanlığı eğitimini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Halen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı’nda çalışmaktadır.

 

7 Mart İstanbul PAHSSc Hasta Okulu

 

Avukat Sakine Biset EKİNCİ - Hasta ve Hasta Yakını Hakları

 

2014 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sağlık Hukuku alanında yüksek lisans yapmış, “Üreme Hakkı Kapsamında Üremeye Yardımcı Teknikler” konulu tez çalışmasını tamamlayarak 2018 yılında yüksek lisanstan mezun olmuştur. Üye olduğu Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği ile “Hasta ve Hasta Yakını Hakları” üzerine çeşitli projelerde yer almakta olup aynı zamanda Kanser ve Hasta Hakları Platformu, Pozitif Yaşam Derneği, Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gibi çeşitli sivil toplum örgütleri ile sağlık raporları ve itiraz yolları üzerine çalışmalar yürütmektedir. Serbest avukatlık yapan Sakine Biset Ekinci, sağlık ve tıp hukuku öncelikli olmak üzere, iş hukuku, tüketici hukuku, ticaret hukuku ve ceza hukuku alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

 

Gülay ÖzdemirOp. Dr. Gültekin Hoş

 

Etkinliğe ait videoları izlemek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;

https://www.pahssc.org.tr/haber/237/7-mart-pahssc-istanbul-hasta-okulu-yapildi-2020-03-07

 

#PulmonerHipertansiyon #PulmonerArteriyelHipertansiyon #AkciğerYüksekTansiyonu #Skleroderma #SistemikSkleroz #Reyno #EisenmengerSendromu #idiyopatikPulmonerFibrozis #KTEPH #AkciğerNakli #KalpAkciğerNakli #NadirHastalık #Romatoloji #kardiyoloji #görünmezhastalık #VarsayılmışRızaSistemi #VarsayılmışOnamSistemi #göğüshastalıkları #Raynaud #görünmezengellilik #istanbul #sevgililergünü #14şubat #valentinesday #love #nefes #NefesAldıkçaUmutVar #NefesePahaBiçilmez #ES #PH #PAH #SSc #IPF

ETKİNLİKLER
Eskişehir Web Tasarım